Konsten att njuta av sorg

Konsten att njuta av sorg

Det finns något fattigt i drömmen om ett liv utan sorg.

Inte för att glädjen är ytlig. Glädjen är underbar. Den kan komma som värme i bröstet, som skratt i kroppen, som ett ljus över en vanlig tisdag. Den kan få oss att känna att livet vill oss väl.

Men ett liv som bara bestod av glädje?

Från vaggan till graven. Inga avsked. Ingen saknad. Ingen spricka. Inget mörker. Ingen natt.

Det låter först som paradiset. Men kanske skulle det snart bli outhärdligt platt.

För glädjen får sin färg av att den inte är ensam. Njutningen får sin smak av att livet också kan göra ont. Närheten blir dyrbar därför att vi vet något om avstånd. Kärleken blir levande därför att vi vet att allt vi älskar en dag förändras, försvinner eller lämnar oss.

Livet är inte antingen eller.

Det är både och.

Ljus och mörker. Vila och oro. Lidande och njutning. Sorg och tacksamhet. Förlust och fördjupning. Inte som motsatser som ska välja bort varandra, utan som rörelser i samma liv. Som andetaget, där inandningen inte är bättre än utandningen. Båda behövs för att vi ska leva.

Sorgen är en del av denna märkliga helhet.

När den kommer vill vi ofta bort. Vi vill förstå den, förklara den, behandla den, skynda igenom den. Vi vill gärna göra den meningsfull innan vi ens har vågat känna den. Men sorg låter sig sällan hanteras på avstånd. Den vill inte först bli begriplig. Den vill först få finnas.

Inte som en idé, utan som kropp.

Som tyngd bakom ögonen. Som tryck över bröstet. Som stramhet i halsen. Som en långsammare andning. Som den stillhet som uppstår när något i oss inte längre orkar hålla ihop fasaden.

Och just där kan något förändras.

Inte sorgen först.

Utan vår relation till den.

Vi kan märka att sorg finns i oss, men att vi inte är identiska med den. Den rör sig genom kroppen, men den är inte hela vårt väsen. Den fyller rummet för en stund, men den är inte rummet.

Det är en liten skillnad. Och en enorm.

För när jag inte längre är min sorg, behöver jag inte heller fly från den. Jag kan låta den vara där. Jag kan andas med den. Jag kan ge den plats utan att ge den hela makten.

Jag kan känna: här är sorg.

Inte: jag är förstörd. Inte: livet är fel. Inte: det här får inte finnas.

Bara: här är sorg.

I det ögonblicket uppstår en annan sorts frihet. Inte friheten från känslan, utan friheten i känslan. Friheten att välja mitt förhållningssätt. Friheten att sluta bråka med verkligheten just nu.

Och där kan en oväntad njutning visa sig.

Inte njutningen i att ha ont. Inte njutningen i dramat. Inte njutningen i att fastna i det svåra. Utan njutningen i att äntligen vara sann.

Njutningen i att inte behöva låtsas vara lätt när något i livet är tungt. Njutningen i att kroppen får tala sitt språk utan att vi genast avbryter den. Njutningen i att lägga handen mot bröstet och känna: jag är här, också nu.

Det finns en djup vila i det. Som när axlarna sjunker någon millimeter. Som när käken släpper taget. Som när andetaget, efter att ha varit högt och kort, plötsligt hittar längre ner i kroppen. Inte för att sorgen är borta, utan för att motståndet har mjuknat.

Kanske är det detta vi ofta missförstår.

Vi tror att njutning kräver att livet känns bra. Men det finns en djupare njutning än behag. Det är njutningen i att vara i kontakt. Med kroppen. Med hjärtat. Med verkligheten. Med det som faktiskt sker.

När vi slutar kräva att livet ska vara ensidigt ljust, blir världen inte mörkare. Den blir rikare. Färgerna får skuggor. Orden får botten. Kärleken får tyngd. Tystnaden börjar tala.

Sorg kan då bli något mer än ett problem. Den kan bli ett bevis på att vi har älskat. Att något har betytt något. Att vi inte har gått genom livet oberörda.

Och kanske är det därför sorgen ibland har en hemlig värdighet. Den böjer oss, men den kan också fördjupa oss. Den gör oss långsammare, men också mer lyhörda. Den tar ifrån oss illusionen om kontroll, men kan ge oss något märkligare: närvaro.

Inte som idé. Som erfarenhet.

Som värme i bröstet mitt i det tunga. Som tårar som inte längre behöver stoppas. Som en stilla ömhet inför allt som är sårbart, förgängligt och levande.

Att njuta av sorg är därför inte att romantisera smärta.

Det är att sluta amputera livet.

Det är att förstå att vår uppgift inte är att välja ut de känslor som passar vår självbild och förkasta resten. Vår uppgift är större än så. Vi är här för att bli rymliga nog att låta livet röra sig genom oss utan att vi förlorar oss själva.

Glädjen kommer. Sorgen kommer. Njutningen kommer. Lidandet kommer. Allt rör sig.

Men något i oss kan se det. Hålla det. Andas med det.

Och kanske börjar konsten att njuta av sorg just där: i upptäckten att sorgen inte står i vägen för livet. Den är liv. Inte hela livet, men en av dess djupaste färger.

Så frågan är kanske inte om vi kan njuta av sorgen.

Frågan är om vi kan njuta av livet även när det inte längre behagar oss.

Först då blir njutningen verkligt mogen. Inte beroende av att allt känns ljust. Inte beroende av att vi får behålla allt vi älskar. Inte beroende av att livet uppför sig som vi hade tänkt.

Utan vilande i något större.

I förmågan att vara här, med öppna ögon, med bröstet sårbart och handen stilla mot hjärtat.

Och säga:

ja.

Detta också så tillslut.  Jag blev äntligen den jag är!

 

 

Prenumera på vårt nyhetsbrevBli den du är