Att möta sorg
Alla bär vi på någon form av sorg som drabbat oss i livet. De flesta tänker på dödsfall eller skilsmässa. Sorg kan också vara en separation, övergrepp av något slag, en förändring, att inte kunna bli gravid, leva i ensamhet eller att livet inte blev som man tänkt sig.
Ibland behöver vi bearbeta vår sorg, förstå oss själva och även få stöd och hjälp att hantera sorgen. Du kanske ofta tänker på vad du varit med om och låter det hindra dig från att leva som du vill? Det är inte tiden i sig som avgör om sorgen läker, utan det är vad man gör under tiden.
Målgrupp
För dig som arbetar professionellt med människor som tex terapeut, kurator, lärare, vägledare eller annat vårdande och behandlande yrke.
Syfte
Få redskap och verktyg samt större bild om sorg och förluster. Vad som kan hända med kroppen, få ökad förståelse om olikheter i sorg och förluster. Nya perspektiv om egen och andras sätt att förhålla sig till sorg, ökad acceptans och nya kunskaper.
Den första dagen innehåller arbete kring egen sorg. Konkreta övningar och metoder för att få nytt perspektiv och förhållningssätt om sin egen sorg, tex förlustdiagram.
Dag två har mer fokus på att hjälpa andra att möta sorg och att förstå sin sorg som tex sorgereaktioner och myter om sorg.