Om HumaNova
Psykosyntes
Sök terapeut/konsult
Nyhetsbrev
Beställ katalog
Samtalsrum
Träningsklient - terapi
Utbildningsöversikt
Bli den du är
Samtalscoach
Samtalsterapeut
Organisationskonsult
Mental tränare
Mentorakademien
Fortbildning
Handledning
Nordiskt PsykosyntesForum (NPF) 2010
Introduktionskurs
Informationskvällar
Seminarier och kurser
Res med HumaNova
HumaNova i Italien
HumaNova i fjällen
Alumni
HumaNova Företagsutveckling
Relationsskolan
Navigeringskarta Kontakta oss Logga in

HumaNova - sommarskolan

Inspirerade av psykosyntesens ursprung har vi förlagt HumaNovas sommarskola till Italien. Nära Orivieto, beläget mellan det vackra landskapet i Siennaprovinsen och de grönskande delarna av Umbria, sträcker sig La Casella över 450 böljande gröna hektar.
 

La Casella är ett gammalt lantligt jaktgods och i denna natursköna region genomförs HumaNovas sommarskola. Vi bor i renoverade farmhus med lantlig charm.

Hit kommer man för den vackra naturen, för den goda maten, men naturligtvis mest för möjligheten att upptäcka eller fördjupa sig i psykosyntes. Allt förstärks på internat och både nybörjare och ”veteraner” brukar känna sig berikade efter en vecka här.

Oavsett om du har kommit i kontakt med psykosyntes eller inte tidigare så har vi en kurs att erbjuda. Vi anpassar nivån efter deltagare men det finns något för alla. Även för dig som har kommit längre på din psykosyntesresa. I år har vi följande två program att välja mellan:

Möten genom praktisk psykosyntes

För dig som inte tidigare kommit i kontakt med psykosyntes och ser Sommarskolan som din första introduktion till ämnet. Denna kurs är även för dig som nu går Grundutbildningen, eller har kommit längre på din psykosyntesresa.

Innehåll: Vad är det som händer i vårt samspel med våra medmänniskor? Hur relaterar vi till varandra och vilka delar i oss är det som aktiveras? Vi bär alla på livsmönster som vi tenderar att upprepa i olika grupper och situationer. Med hjälp av en trygg och tillåtande atmosfär, ser vi på dessa livsmönster. Vi arbetar bl a med andningsövningar, kroppsövningar och speglingar.

Kropp, själ och kreativitet

Öppen för alla, både för dig som inte kommit i kontakt med psykosyntes tidigare, för nuvarande elever och för färdiga terapeuter eller organisationskonsulter som känner behov av påfyllning och fördjupning.

Innehåll: Vi upptäcker och utforskar själens kreativitet genom möten med våra kroppar. Endast genom att fullt hänge oss till kroppen kan vi förnimma våra hjärtans melodi. Då föds kreativiteten. Du kommer att få en fördjupad förståelse av din egen kropp och en större förmåga att lyssna sant till andra människors berättelser.

Kontakta Utbildningsservice för närmare information eller frågor.

Om intresse finns ordnas en dagsresa till Florens med besök av Assagioliinstitutet. Gå gärna in på La Casellas hemsida www.lacasella.it.

Tidpunkt

Vecka 26, 2011. 

Deltagare

Maximalt 25 personer.

Anmälan

Du anmäler dig på en separat anmälningsblankett genom Utbildningsservice. Den går också att ladda ner här på sidan.

Pris

SEK 12 900 inkl moms. I priset ingår transfer till och från flygplatsen i Rom, kursdeltagande samt kost och logi i dubbel- eller flerbäddsrum. Resa tur och retur bokas på egen hand.
Obs! Transfer avgår från flygplatsen Fiumicino kl 13.00 den 27 juni. Transfer för hemresan avgår ca kl 06.30 från La Casella den 4 juli.

Besök gärna La Casellas egna hemsida:

www.lacasella.it

 

Ladda ner Anmalningsblankett_Sommarskolan_2010(2).pdf Ladda ner anmälningsblankett här (PDF: 30kB)
HumaNova AB, Skeppsbron 32, SE-111 30 Stockholm, +46 (0) 8 668 10 00
info@humanova.com I samarbete med Triggerfish - Web Made Easy®